Hidrojen sistemleri
< Hidrojen sistemleri'ne geri dön

Hidrojene neden inanıyoruz?

Enerjiye olan talep artışı ve fosil yakıt kullanmanın çevresel etkisi, bunun yerine yenilenebilir ve "temiz" enerji kaynakları bulmamızı şart koşuyor. Hidrojen, evrende en yaygın olarak bulunan element, ağırlık başına en yüksek enerji yoğunluğuna sahip olan moleküldür ve yalnızca üretmek için değil, aynı zamanda enerji depolamak ve taşımak için de kullanılabilir.

Bu nedenle, hidrojenin gezegenimizin enerji ihtiyaçlarını çözmede ve çevreye saygı duymada çok önemli bir unsur olabileceğine inanıyoruz.

Hidrojene neden inanıyoruz?

Temiz bir enerji

Hidrojenin enerji kaynağı olarak avantajlarından biri de, yandığı zaman sera etkisinin ana nedeni olan karbondioksit (CO2) salımı yapmamasıdır. Bu nedenle, havayı kirletici yan ürünler olmadan hidrojenden temiz enerji elde etmek mümkündür. Dahası, hidrojen elektroliz yoluyla, sıfır emisyonla sudan elde edilebilir ve bu işlemin tek yan ürünü saf oksijendir.

Stratejik bir rol

Ayrıca hidrojen çok yönlü bir enerji taşıyıcısıdır, yani enerjiyi “soğurma” becerisine sahiptir. Bu nedenle hidrojen, enerji yönetimiyle ilgili en önemli sorunlardan birini çözebilir: Enerjinin depolanması. Buna ek olarak, hidrojenin sınırsız ölçüde bulunmaktadır. Hidrojen dünyada serbest halde nadiren bulunsa da, bazı bileşiklerde mevcuttur. Şu anki yöntemler hidrojenin yüksek basınç tanklarında gaz olarak, krayojenik kaplarda sıvı olarak ve başka elementlerle (metal hidritler) birlikte katı olarak depolanmasına izin vermektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının müttefiki

Şu anda enerji üretimimizin yaklaşık %23’ü yenilenebilir kaynaklardan elde edilmektedir ancak Hydrogen Council uzmanlarına göre bu miktar 2050 yılına kadar %68’e çıkacaktır. Bununla birlikte güneş veya rüzgar enerjisi santrallerinin verimliliği güneşin ve rüzgarın değişken varlığına bağımlıdır, üstelik enerji üretimiyle talebi arasında kaydadeğer bir fark bulunmaktadır. Örneğin, Avrupa’da ihtiyacın en yüksek olduğu kış mevsimi boyunca, güneş enerjisi üretimi %60 azalmaktadır. Hidrojen, enerji depolama kapasitesi sayesinde fazla enerjiyi geri kazanmak için entegre yenilenebilir kaynak sistemlerinde kullanılabilir. Aksi takdirde boşa gider ve gerektiği zaman kullanıma sunulabilir.

Previous Next

ÜRÜNLER

GIACOMINI UNİVAL

S.S.İstanbul Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi
10.Sokak No:4 Dilovası-Kocaeli /Türkiye

  Uluslararası Giacomini listesine abone olun...